bip.gov.pl
A A A K

SmodBIP

Sezonowy plan działania instytucji

 

Tomasz Lewandowski                                                                                                      Szczecin  30.06.2022

 

Sezonowy Plan Działania Instytucji  2022/2023

 

Zgodnie z umową zawartą w dniu 31.07.2021 w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie oraz programu jego działalności, przedkładam sezonowy plan działania instytucji na rok 2022/23. W nadchodzącym drugim sezonie pojawią się zarówno propozycje współczesnej dramaturgii jak i spektakle z nurtu klasycznego, a główną grupę odbiorców naszych działań artystycznych stanowić będzie najmłodsze pokolenie widzów. Pojawią się również propozycje dla młodzieży: „Nienauczalni” oraz „Śnieżyca”. Ważny element naszej działalności w kolejnym sezonie artystycznym, obok wyzwań repertuarowych, będzie stanowić edukacja teatralna.    

 

 

 

Premiery:

 

1.      Niezłe ziółka

Spektakl dla dzieci w wieku szkolnym

tekst: Magdalena Mrozińska

reżyseria : Paweł Aigner

scenografia: Magdalena Gajewska

muzyka: Piotr Klimek

premiera:17września2022r.

Dość bajkowych happy-endów, dość przewidywalnych słodkich zakończeń, w których wygrywa dobro, a zło jest poniżane i ośmieszane! Wywrotowa grupa sztandarowych czarnych charakterów z różnych podań i baśni postanawia przeciwstawić się odwiecznej strukturze opowieści dla najmłodszych i dowieść, że zło jest dobre, a dobro złe. Żeby tego dokonać muszą zniszczyć mityczną Fabrykę Dobrych Bohaterów. Szkoda tylko, że nikt im nie powiedział, jakie to może mieć konsekwencje…

 

„Niezłe ziółka” Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Pawła Aignera, uznawanego za jednego najwybitniejszych współczesnych twórców teatralnych to sceniczna jazda bez trzymanki. Przygodowa sztuka pełna humoru, zawrotnych akcji oraz postaci, których nie sposób nie polubić, jest opowieścią o sile przyjaźni oraz magii świata, w którym dobro nieustannie przeplata się ze złem. A mając za sobą przykre doświadczenia, możemy bardziej docenić to, co miłe. Czyżby rzeczywiście zło nie było takie złe?

Spektakl będzie nie tylko atrakcyjnym widowiskiem, ale będzie rozwijał też zmysł estetyczny i wrażliwość na sztukę. Poprzez dotykanie takich problemów jak walka dobra ze złem, różnorodność ludzkich postaw, wykluczenie, dawanie drugiej szansy, będzie miał też wymiar terapeutyczny, a przesłanie z niego płynące będzie sprowadzało się do myśli, że siła, jaką emanują „ci źli” jest tylko pozorna, i choć czasem może wydawać się to naiwne, zawsze należy być dobrym dla siebie, ludzi i świata.

 

·                 sala widowiskowa

·                 kategoria: spektakl familijny

 

2.      Nienauczalni

 

autor: Gordon Korman

adaptacja: Joanna Kowalska

reżyseria: Piotr Ratajczak

muzyka: Tomasz Lewandowski

 premiera: 9 października 2022r.

 

To zabawna i ciepła opowieść o nadzwyczajnych uczniach i niezwykłym nauczycielu. W spektaklu znajdzie się plejada bohaterów i sytuacji, z jakimi może się utożsamić każdy, dla którego ważnym elementem na obecnym etapie życia jest szkoła – pełna przygód, wyzwań, a przede wszystkim skomplikowanych relacji międzyludzkich.

W przedstawieniu pojawiają się zawistni koledzy, mściwy dyrektor oraz zawiedziony życiem nauczyciel, który będzie przelewał na uczniów swoją obojętność i zgorzkniałość. A co, jeśli na jego drodze staną nietuzinkowi nastolatkowie – indywidualiści, którzy nie boją się wypowiedzieć wojny skostniałemu systemowi, choć przylgnęła łatka „nienauczalni”?

„Nienauczalni” to fantastyczna komedia pomyłek, które niejednokrotnie poprowadzą bohaterów do wielkiej katastrofy, ale ku zdziwieniu wszystkich doprowadzą do szczęśliwego zakończenia.

·                 sala widowiskowa

·                 kategoria: spektakl młodzieżowy

 

3.      Śnieżyca

spektakl okołoświąteczny

 

autor: Neala Stephenson

reżyseria i adaptacja: Przemysław Żmiejko

muzyka: Filip Sternal

premiera: 26 listopada 2022 r.

 

Spektakl oparty na książce „Śnieżyca” Neala Stephensona będzie próbą uchwycenia współczesnej rzeczywistości nastolatków, w której świat realny miesza się z wirtualnym, a galopująco wzrastający czas spędzany w tym drugim dobitnie pokazuje, że to już nie tylko platforma służąca rozrywce i ucieczce od problemów dnia codziennego, ale obowiązkowe miejsce spotkań, odgórnie narzucone przez czasy, w których przyszło nam żyć. Widz poza tradycyjnym odbiorem spektaklu będzie mógł śledzić jego dodatkową treść logując się swoim smartfonem do wcześniej stworzonego wirtualnego pokoju, gdzie będzie uzyskiwał dodatkowe informacje dotyczące akcji. Ten zabieg będzie jedynie dodatkowym bodźcem pogłębiającym i uwiarygadniającym świat przestawiony na scenie.

 

·                 sala widowiskowa

·                 kategoria: spektakl dla młodzieży

 

 

 

4.      Spektakl dla widza szkolnego

tytuł spektaklu zostanie doprecyzowany do końca lipca

 

autor: Maria Wojtyszko

reżyseria: Jakub Krofta

muzyka: Tomasz Lewandowski

premiera: 25 lutego 2023 r.

 

Autorski projekt Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty dla dzieci w wieku szkolnym.

 

 

5.      Kolory

autor: Marta Łągiewka, Maja Bartlewska

reżyseria: Marta Łagiewka

scenografia: Kaja Licak

muzyka: Tomasz Licak

premiera: 25 marca 2023 r.

 

„Kolory” (tytuł roboczy) to przedstawienie dla dzieci w wieku przedszkolnym inspirowane książką „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat kolorów.

Interaktywna forma spektaklu będzie stanowić wspaniałą okazję, żeby porozmawiać z dzieckiem o świecie, który nie zawsze jest kolorowy, co nie oznacza, że nie jest piękny. Choć trudno zrozumieć odmienną perspektywę, warto się nią zainteresować i próbować z ciekawością i radością budować społeczeństwo wolne od wykluczeń. W ramach pracy nad przedstawieniem zostaną przeprowadzone warsztaty dla dzieci niedowidzących „Dotknij teatru”, podczas których uczestnicy zapoznają się z magicznym światem teatru. Zajęcia przyniosą obopólną korzyść – prowadzący będą mieli okazję poznać bliżej świat osób niewidomych i swoje refleksje przenieść do pracy nad spektaklem.

Spektakl, choć dedykowany jest dzieciom niewidomym, przeznaczony będzie również dla dzieci bez niepełnosprawności.

 

·                 sala kameralna

·                 kategoria: spektakl dla najnajów

 

 

6.      Premiera dla dzieci

tytuł spektaklu zostanie doprecyzowany do końca lipca

       tekst: Magdalena Mrozińska

reżyseria Janni Younge

Pochodząca z RPA, światowej sławy artystka autorskiego teatru formy przyjedzie do „Pleciugi”, żeby tworzyć spektakl dla najmłodszych, pełen zapierających dech w piersiach plastycznych konstrukcji, osadzonych w szlachetnej, poetyckiej formule. Scenariusz będzie rodził się podczas przeprowadzonych wcześniej warsztatów z aktorami oraz naszą dramaturg, Magdaleną Mrozińską.

 

premiera w okolicach Dnia Dziecka 2023

 

·                  sala widowiskowa

·                  kategoria: spektakl dla dzieci w wieku przedszkolnym

 

Najważniejsze obchody:

 

* Światowy Dzień Lalkarstwa – 21 marca 2023

* Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca 2023

 

Druga połowa marca obfituje w ogólnoświatowe święta teatru. Teatr Lalek „Pleciuga” aktywnie włącza się w obchody, przy okazji zapoznając z powyższymi datami mieszkańców. Teatr wyjdzie do ludzi – planowane są działania w przestrzeni miejskiej – performance, flash mob, aktorskie improwizacje z udziałem lalek. Chcemy podkreślać, jak bogatą tradycję ma teatr formy, edukować w zakresie technik i rodzajów lalek, podkreślać, że lalka w rękach aktora może przekazać więcej, niż on sam jeden na scenie, otwierając pole wyobraźni zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

 

 

* Święto Pleciugi – 22 czerwca (termin cykliczny)

22 czerwca br. do kalendarza szczecińskich imprez kulturalnych dołączyło „Święto Pleciugi”. Pierwsza edycja, zorganizowana na rok przed jubileuszem 70-lecia teatru, zapoczątkowała nową tradycję kolorowych, kreatywnych spotkań w międzypokoleniowym gronie przyjaciół naszego teatru.

Premierowa edycja zawierała paradę, pokazy aktorskie, muzykę na żywo, a także gry, zabawy i inne niespodzianki. Chcemy, żeby formuła ewaluowała i wpisując się na stałe w tradycję naszego miasta, z roku na rok zrzeszała coraz więcej szczecinian i przyjezdnych gości.

 

*2023 rok 70-leciem „Pleciugi”

Zaplanowany na wrzesień 2023 międzynarodowy festiwal będzie spotkaniem nie tylko z praktycznym wymiarem teatru, zawartym w najlepszych sztukach z Polski i zagranicy, ale też z jego teoretycznym podłożem, trendami, motywacjami. Poszukiwaniu wspólnych dróg rozwoju ma służyć międzynarodowa konferencja dyrektorów i twórców teatralnych.

Poprzedzający sezon (2022/23) będzie budował grunt pod to wydarzenie. Planowane są spotkania w grupach badawczych, laboratoria służące wyodrębnieniu tematów i myśli przewodnich, selekcja przedstawień, a także videorozmowy z przyszłymi prelegentami.

 

 

Projekty dodatkowe (edukacyjne):

 

·                 cotygodniowe weekendowe warsztaty dla dzieci i rodzin (wśród z nich znajdą się propozycje skierowane do każdej grupy wiekowej)

·                 warsztaty plastyczne dla grup szkolnych lub przedszkolnych zainspirowane obejrzanym wcześniej przedstawieniem.

·                 warsztaty teatralne dla grup zorganizowanych, na których dzieci zdobywają wiedzę na temat technik lalkowych i zasad animacji przedmiotem, oraz umiejętności: poprawnej wymowy, interpretacji tekstu, zasad ruchu scenicznego, zasad współpracy w grupie, wyrażania emocji itp.

·                 Warsztaty muzyczne – zabawy teatralne na bazie muzyki ze spektakli.

·                 „W teatrze jest naj!” cykliczne warsztaty dla najmłodszych (od 1 rż.)

·                 „Czytanki czwartkowe” („bajki umilajki”, dla dzieci 35 lat, „bajki wyciszajki” dla dzieci 68 lat) - W każdy pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy na popołudnia z bajką. W okresie jesień-zima będą się one odbywać w teatrze, w przytulnie urządzonej sali, gdzie w wygodnych pozycjach, na miękkich poduchach, z kubkiem ciepłej herbaty, będzie można wsłuchać się w czytane przez aktorów opowieści. Kiedy zawita do nas wiosna, przeniesiemy się na zewnątrz, poduchy i koce zamienimy na leżaki, a herbatę na lemoniadę.

·                 Edukacyjna Rada Teatralna – comiesięczne spotkania z nauczycielami ze Szczecina i okolic.

·                 Klasy patronackie – wybrane klasy 1– 4 ze Szczecina i okolic będą uczestniczyć w comiesięcznych „lekcjach” teatralnych. Idea klas patronackich opiera się na założeniu, że teatr (sztuka/kultura) nie tylko uwrażliwia młode pokolenie, nie tylko poszerza ogólną wiedzę o świecie i relacjach międzyludzkich, ale także może pomóc w nabyciu konkretnych umiejętności przydatnych w procesie nauki i autoprezentacji. Każdorazowe spotkanie będzie się składać z dwóch części: obejrzenia spektaklu i części warsztatowej. Zajęcia po spektaklu będą luźno nawiązywać do jego aspektów (np. wykorzystanych formplastycznych, konstrukcji wybranych postaci, zdarzeń fabularnych). Warsztaty prowadzone będąprzez odpowiednich specjalistów w danej dziedzinie.

 

 

 

Realizacja pozyskanych projektów:

 

       KULTURA DOSTĘPNA dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada poszerzenie oferty edukacyjno-artystycznej dostosowanej do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku, ale także dla odbiorców bez niepełnosprawności. Planowane przez nas wydarzenia będą skierowane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych: interaktywna wystawa, koncert w ciemności oraz warsztaty teatralne, plastyczne i sensoryczne.

FORMowanie dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zakłada realizację dwóch premier: „Niezłe ziółka” dla dzieci od 8 roku życia oraz „Śnieżycy”, spektaklu dla młodzieży, gdzie wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie nowych środków wyrazu. Oprócz tego w tym projekcie przewidziana jest realizacja mniejszych działań poza teatrem. Spektakl „Niezłe ziółka” będzie w nowatorski i zabawny sposób przetwarzał znane baśniowe motywy, a „Śnieżyca” będzie interaktywnym spektaklem cyberprzestrzennym.

LALKOGRANIE to projekt dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego realizacja już się rozpoczęła.

,,Lalkogranie, czyli w co dziadek i babcia grali, kiedy byli mali”.

Projekt zakłada działania skierowane do mieszkańców wszystkich grup wiekowych i społecznych na terenach gmin województwa zachodniopomorskiego.

W sześciu miejscach odbędą się dwa kilkugodzinne spotkania warsztatowe, realizowane dzień po dniu w gminnych centrach i ośrodkach kultury województwa zachodniopomorskiego. Prowadzone działania pozwolą odszukać w pamięci zapomniane gry i zabawy, jednocześnie odkrywając przed jego uczestnikami znaczenie i ideę teatru lalek w każdej z nich.

Miejscowości, do których pojedziemy: Golczewo, Dolice, Dębno, Łobez, Różańsko, Przelewice.

WSZYSTKO GRA, POLSKO – NIEMIECKIE WARSZTATY DLA DZIECI projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Naszymi partnerami w tym projekcie są dwa przedszkola z Polski i Niemiec.

Zaplanowaliśmy warsztaty integracyjne, plastyczne, teatralne, muzyczne oraz choreograficzne.

Do tego projektu został napisany tekst polsko-niemieckiej piosenki, skomponowana została również muzyka. Finalnie dzieci wezmą udział w nagraniu piosenki wraz z układem choreograficznym na głównej scenie naszego teatru.

 

       TEATR POLSKA projekt również zostanie dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada prezentacje spektaklu „Tu rządzą lalki” w domach kultury na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz województw ościennych. Z naszym spektaklem dotrzemy do miejscowości, w których nie ma teatru.

 

 

Wszystkim naszym nowym propozycjom towarzyszyć będą - jak zawsze - Gazetka Teatralna „Gabit”, którą „Pleciuga” - jako jedyny w Polsce teatr lalek - systematycznie wydaje od 1998 r. oraz zeszyty metodyczne dla nauczycieli „Kocham teatr”, które zawierają propozycje wykorzystania teatru w nauczaniu zintegrowanym, blokowym i przedszkolnym. Zeszyty ukazują się cyklicznie przy okazji kolejnych premier.

                     

 

 Opublikował: Iwona Zys
Publikacja dnia: 21.10.2022
Podpisał: Paweł Studziński
Dokument z dnia: 21.10.2022
Dokument oglądany razy: 173